Schedule

The First round runs on Thursday from 10:00 till 20:00 and on Friday from 10:00 till 14:30, with the announcements to be expected at 15:30 on Saturday. 

The Semi Finals will be on Saturday from 10:30 till 16:00, with the announcements to be expected at 17:00.

The Finals will be on Sunday from 11:00 till 15:00, with the laureation ceremony expected to start at 16:30.

 

The following performance schedule is envisioned for the First RoundPlease be aware that this programme might still change!

Thursday April 20th  
  Stage time Vocalist Pianist
1 10:15 Stephanie Desjardins Joanna Pietrzyk
2 10:30 Vera Alkemade Zuzanna Pawlaszek
3 10:45 Jussi Juola Eun Hye Kang
4 11:00 Mercedes Gancedo Beatriz G. Miralles
5 11:15 Junhan Choi Ji Yung Lee
6 11:30 Teodora Drozdik-Popović Marina Sierra Ramos
7 12:15 Lisa Ziehm Malte Schäfer
8 12:30 Flore Van Meerssche Hiroko Utsumi
9 12:45 Damien Gastl Gayeon Lee
10 13:00 Jennifer Pellagaud Florent Lattuga
11 13:15 Woong Su Kim Anastasia Grishutina
12 13:30 Héloïse Bernard José Javier Ucendo Malo
13 14:45 Gabriel Rollinson Elenora Pertz
14 15:00 Piia Rytkönen Juuli Vaulasvirta
15 15:15 /// ///
16 15:30 Irena Weber Zsofia Farago
17 15:45 Irene Hoogveld Dennis Broeders
18 16:00 Juho Punkeri Maritta Manner
19 16:45 Tiina Lönnmark Daniel Rudolph
20 17:00 Stefanie Knorr Daniela Pezzo
21 17:15 Yanqiao Shi Tomasz Domanski
22 17:30 Clara Barbier Serrano Pieter van Delden
23 17:45 Harriet Burns Somi Kim
24 18:00 Polina Artsis Elitsa Desseva
25 18:45 Zsuzsa Zseni Martha Berit Belt
26 19:00 Anna-Sophie Kostal Kei Endo
27 19:15 Theodore Browne Rebeka Stojkoska
28 19:30 Alina Wunderlin Anna Anstett
       
Friday April 21st  
  Stage time Vocalist Pianist
29 10:15 Franske van der Wiel Ruben Tekelenburg
30 10:30 Lena Spohn Mildred Derenty-Camenen
31 10:45 Wakana Gong Han-Sae Jang
32 11:00 Satriya Krisna Felix Justin
33 11:15 Maria Grazia Insam Arturo Del Bo
34 11:30 Olivia Warburton Johan Barnoin
35 11:45 Ksenia Kuchukova Auli Lonks
36 12:30 Anastasiia Golovina Greg Reid
37 12:45 Anna Maria Schmidt Lucija Dogan
38 13:00 Laure-Catherine Beyers Daniel Gerzenberg
39 13:15 Cheryl Peixin Lee Pedro Costa
40 13:30 Hankyul Lee Eunjee Ko
41 13:45 Fiona McGown Célia Oneto Bensaïd
42 14:00 Anna Alexandrowicz Szymon Chorobiński